اسپیس ایکس یک آزمایش احتراق پایدار از Starship انجام داد


صبح امروز به وقت ایران، اسپیس ایکس تقریباً تمام موتورهای تقویت کننده موشک فوق سنگین خود را در حین آزمایش ثابت احتراق زمین روشن کرد. با انجام این آزمایش، یکی از آخرین نقاط عطف فنی قبل از اولین تلاش برای پرتاب این موشک غول پیکر پشت سر گذاشته شد.

به گزارش اسپیس نیوز، تقویت کننده Superheavy موتورهای خود را در تاسیسات Starbase اسپیس ایکس در بوکاچیکا، تگزاس حدود ساعت 0:44 صبح جمعه به وقت ایران شلیک کرد. موتورها تقریباً 15 ثانیه کار کردند و به نظر می رسید که هر دو زیرساخت تقویت کننده و پرتاب پس از آزمایش دست نخورده باقی می مانند. به گفته اسپیس ایکس، این آزمایش به طور کامل انجام شده است.

تست احتراق استاتیک برای روشن کردن 33 موتور فوق سنگین طراحی شده است. ولی الون ماسکمدیر عامل اسپیس ایکس بلافاصله پس از آزمایش در توییتر نوشت که کنترلرها درست قبل از آزمایش یکی از موتورها را خاموش کردند و موتور دیگری در حین آزمایش از کار افتاد. با این حال، ماسک گفت که موتورهای نیرومند برای رسیدن به مدار کافی هستند.

مقامات اسپیس ایکس قبلاً گفته بودند که آزمایش سوختن پایدار با تمام 33 موتور در حال شلیک، آخرین آزمایش بزرگ Starship قبل از اولین پرتاب مداری آن است. گاوین شاتولمدیرعامل اسپیس ایکس چهارشنبه در کنفرانس حمل و نقل فضایی تجاری FAA هنگام اعلام جدول زمانی آزمایش گفت: “این واقعا آخرین آزمایش زمینی است که می توانیم قبل از روشن کردن موتورها و پرتاب موشک انجام دهیم.”

شاتول در این کنفرانس گفت که اگر آزمایش به خوبی انجام شود، اسپیس ایکس تا یک ماه دیگر آماده پرتاب به مدار خواهد بود. پرتاب استارشیپ به فضا نه تنها به آمادگی فنی موشک، بلکه به اخذ تاییدیه اداره هوانوردی فدرال نیز بستگی دارد. شاتول پس از سخنرانی خود در کنفرانس با خبرنگاران پیش بینی کرد که استارشیپ درست در زمان دریافت مجوز آماده پرواز خواهد بود.