اسپیس ایکس فرودگر ماه ژاپنی و ماه نورد امارات را به فضا پرتاب کرد


ماه نورد خصوصی Hakuto-R ژاپن به همراه مریخ نورد رشید از امارات متحده عربی و چندین محموله دیگر ساعت 11:08 امروز یکشنبه به وقت ایران بر فراز موشک فالکون 9 اسپیس ایکس از کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب شد. و اولین ماموریت ISpace، یک شرکت خصوصی مستقر در توکیو بود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، Hakuto-R بهار سال آینده فرود نرمی روی ماه خواهد داشت و اولین فرودگر ماه ساخت ژاپن خواهد بود.

طبق گزارش Space.com، تاکشی هاکادامابنیانگذار و مدیر عامل ISpace در اوایل این ماه گفت که پرتاب این شرکت به ماه لحظه بسیار مهمی است که در را برای بخش خصوصی برای ورود به فضای بین زمین و ماه باز می کند.

پرتاب کننده: فالکون 9

موشک فالکون 9 سرانجام امروز پس از تاخیرهای متعدد فضاپیمای ژاپنی را به فضا پرتاب کرد. مرحله اول تقریباً هشت دقیقه پس از پرتاب برای فرود در کیپ کاناورال به زمین بازگشت. مرحله فوقانی نیز تقریباً 47 دقیقه پس از بلند شدن، Hakuto-R را به مدار زمین تزریق کرد و پس از آن یک کاوشگر کوچک قمری به نام چراغ قوه قمری 6 دقیقه بعد.

چراغ قوه قمری تقریباً به اندازه یک کیف، یک سفر تقریباً سه ماهه به ماه را آغاز می کند و در نهایت خود را به یک مدار هاله نزدیک به سمت راست تزریق می کند. این مسیری است که دروازه نیز در آن حرکت خواهد کرد. یک ایستگاه فضایی کوچک که ناسا قصد دارد در مدار ماه به عنوان بخشی از برنامه قمری آرتمیس بسازد.

هدف از برنامه آرتمیس ایجاد حضور پایدار انسانی در نزدیکترین همسایه زمین و اطراف آن است. چراغ قوه قمری با جستجوی آب یخ زده در دهانه های سایه دار نزدیک قطب جنوبی ماه (جایی که قرار است پایگاه آرتمیس در آن ساخته شود) به برنامه ماه ناسا کمک می کند.

کاوشگر یخ یاب چراغ قوه قمری

تصویری هنرمند از چراغ قوه ماه، کاوشگر یخ یاب در مدار ماه.

باربارا کوهنمحقق اصلی چراغ قوه ماه در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا می گوید:

ما به معنای واقعی کلمه چراغ قوه را به ماه می بریم. [با این کاوشگر] ما لیزرها را به دهانه‌های تاریک می‌تابانیم تا نشانه‌های قطعی از پوشاندن یخ آب لایه بالایی سنگ سنگی قمری را پیدا کنیم… من هیجان‌زده هستم که می‌بینم ماموریت ما به درک علمی ما از کجای یخ آب در ماه و چگونگی آن کمک می‌کند. تشکیل می دهد.

محموله: فرودگر ماه ژاپن

Hakuto-R، محموله اصلی پرتاب امروز، همچنین یک سفر طولانی و پر پیچ و خم به ماه خواهد داشت. انتظار می رود که این مریخ نورد در اوایل آوریل 2023 (اواسط آوریل 1402) در دهانه اطلس فرود آید که در لبه جنوب شرقی دریای سرد قرار دارد. فرود Hakuto-R یک دستاورد باشکوه خواهد بود که مسیر جدیدی را برای ژاپن و صنعت خصوصی هموار می کند. تا به امروز، تنها آژانس های فضایی ایالات متحده آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی و چین فرودهای نرم را بر روی سطح ماه انجام داده اند.

با این حال، همانطور که ISpace اذعان می کند، موفقیت به هیچ وجه تضمین شده نیست. پرتاب Hakuto-R به ماه که با عنوان “ماموریت 1” انجام می شود، یک پرواز آزمایشی با ده نقطه عطف است و فرود نهمین این لیست است. دهمین نقطه عطف، عملیات روی سطح ماه برای کمک به پشتیبانی از محموله های مشتری است.

شناخته شده ترین محموله Hakuto-R یک ربات 10 کیلوگرمی به نام راشد، اولین ماه نورد امارات متحده عربی است. رشید پس از پیاده شدن از ماه نشین ژاپنی، با دوربین های مختلف خود از اطراف عکس می گیرد و ویژگی های محیط ناشناخته را با ذرات باردار روی سطح ماه مشخص می کند. انتظار می رود ماموریت ماه نورد امارات متحده عربی یک روز قمری یا تقریباً 14 روز زمینی طول بکشد.

فرود ژاپنی روی ماه Hakuto R

رندر یک هنرمند از فرودگر ماه ژاپنی Hakuto-R در ماه.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ماموریت 1 تنها شروعی برای ISPACE خواهد بود. شرکتی که بر تیم هاکوتو در جایزه Google Lunar X نظارت داشت. در این مسابقه قرار بود جایزه ای 20 میلیون دلاری به اولین تیمی که بتواند یک فضاپیمای روباتیک را روی ماه فرود بیاورد تعلق گیرد. اما این مسابقه در سال 2018 بدون برنده به پایان رسید.

مقالات مرتبط:

هاکامادا می گوید که ISpace قصد دارد ماموریت 2 را در سال 2024 و ماموریت 3 را یک سال بعد راه اندازی کند. ماموریت سوم بخشی از برنامه خدمات باربری تجاری ماه ناسا خواهد بود که در آن از ماه نوردهای خصوصی برای تحویل تجهیزات علمی آژانس فضایی به ماه استفاده می شود.

پس از سال 2025، ISPACE قصد دارد هر سال دو ماموریت به سطح ماه بفرستد. این ماموریت ها انواع مختلفی از محموله ها را به ماه می رساند و به ساخت زیرساخت های ماه کمک می کند. هاکامادا می گوید: «چشم انداز ما ایجاد یک اکوسیستم اقتصادی ایمن و پایدار در آن است [فضای] بین زمین و ماه است.

ماموریت 1 در ابتدا قرار بود در 30 نوامبر از زمین بلند شود. اما اسپیس ایکس پرتاب را تا یکشنبه به تاخیر انداخت تا بررسی های بیشتر روی فالکون 9 انجام شود. ماموریت 1 پنجمین پرواز برای اولین مرحله بود که در موشک پرتاب امروزی استفاده شد.