اسپیس ایکس ظاهرا به دنبال ساخت یک نسخه یکبار مصرف از Starship است


در همین حال، قرارداد چند میلیارد دلاری اسپیس ایکس برای استفاده از استارشیپ برای بازگرداندن فضانوردان ناسا به ماه نیازمند نسخه متفاوتی از موشک است که سوخت را در مدار ذخیره می کند و قادر به بازگشت به زمین نیست. علاوه بر این، برخی از نسخه های اولیه سفینه ماه نیز ممکن است در عمل یکبار مصرف باشند و فقط برای فرود گروهی از فضانوردان استفاده شوند. به طور خلاصه، اسپیس ایکس در حال حاضر برنامه‌های گسترده‌ای برای ساخت کشتی‌های ستاره‌ای مختلف دارد که کاملاً قابل چرخش هستند یا به سادگی قابل استفاده مجدد در مدار هستند.

در اوایل سال 2023، SpaceX بخش Starship وب سایت خود را به روز کرد تا نشان دهد که نسخه یکبار مصرف این موشک قادر است 250 تن محموله را در هر پرتاب به مدار نزدیک زمین حمل کند. زحل 5، تواناترین موشک یکبار مصرف از زمان استارشیپ، می تواند تا 118 تن را به مدار پایین زمین بفرستد و برای هر پرتاب بین یک تا دو میلیارد دلار هزینه دارد. این که اسپیس ایکس اکنون به طور عمومی از یکبار مصرف بودن استارشیپ تبلیغ می کند، همانطور که انتظار می رفت، تأیید می کند که این شرکت در حال بررسی تمام قابلیت هایی است که سیستم پرتاب جدیدش می تواند ارائه دهد.

و البته قابلیت های یکبار مصرف Starship چشمگیر است. ایستگاه فضایی بین‌المللی که طی چندین سال به صورت تکه‌تکه ساخته شد، تقریباً 420 تن وزن دارد. اگر اسپیس ایکس بتواند Starship را به یک سیستم پرتاب پایدار تبدیل کند، دو کشتی فضایی یکبار مصرف می توانند محموله بیشتری را به مدار نزدیک حمل کنند. چنین قابلیتی قطعا انقلابی در زمینه پروازهای فضایی خواهد بود.