اسپیس ایکس اولین دسته از نسل دوم ماهواره های Starlink را پرتاب کرد


به گزارش اسپیس دات کام، روز چهارشنبه ساعت 13:04 به وقت ایران، موشک فالکون 9 اسپیس ایکس حامل 54 ماهواره ارتقا یافته استارلینک که اولین دسته از نسل دوم (Gen2) این ماهواره ها محسوب می شود، از نیروی فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد. پایگاه در فلوریدا.

جسی اندرسونمدیر ساخت و مهندسی اسپیس ایکس طی گزارش پرتاب زنده گفت: تحت مجوز جدید ما، اکنون می توانیم ماهواره ها را در مدارهای جدید مستقر کنیم و ظرفیت شبکه را حتی بیشتر افزایش دهیم. این توانایی در نهایت ما را قادر می سازد تا مشتریان بیشتری داشته باشیم و خدمات سریع تری ارائه دهیم. به ویژه در مناطقی که در حال حاضر تقاضای مازاد وجود دارد.»

تقریباً هشت دقیقه پس از پرتاب، مرحله اول فالکون 9 با فرود بر روی کشتی بدون سرنشین Shortfall of Gravitas مستقر در اقیانوس اطلس به زمین بازگشت. این فرود پایان موفقیت آمیز شصتمین پرتاب اسپیس ایکس در سال 2022 بود. این تعداد پرتاب تقریبا دو برابر رکوردی است که این شرکت در سال 2021 ثبت کرده بود.

مرحله اول ماموریت فالکون 9 یازدهمین پرواز خود را دیروز به پایان رساند. به گفته اسپیس ایکس، این تقویت کننده پیش از این پنج ماموریت Starlink، دو ماهواره GPS ایالات متحده، ماهواره تجاری Nilesat 301 و دو خدمه مجزا از فضانوردان را در ماموریت های Inspiration 4 و Axiom 1 پرتاب کرده بود.