اسنپدراگون 8 نسل 2 در عملکرد چند هسته ای 45 درصد سریعتر از اگزینوس 2200 است.


تفاوت محسوسی در عملکرد سیستم روی تراشه های موبایل (SoC) منتشر شده در دوره 12 ماهه وجود ندارد، اما کوالکام با انتقال اسنپدراگون 8 نسل 2 به TSMC تغییر چشمگیری در عملکرد این تراشه پرچمدار ایجاد کرد. فرآیند 4 نانومتری در مقایسه با Exynos 2200 سامسونگ که بر اساس فناوری 4 نانومتری غول فناوری کره جنوبی ساخته شده است، این پردازنده در بخش عملکرد چند هسته ای با اختلاف قابل توجه 45 درصد جلوتر است.

Whistleblower معروف Ice Universe آمار عملکرد اسنپدراگون 8 Gen 2 و Exynos 2200 را در Geekbench 5 به اشتراک گذاشته است که نشان دهنده تفاوت زیادی در سرعت این دو تراشه است. سیستم روی تراشه پرچمدار کوالکام اولین پردازنده ای است که دستگاه اندرویدی را از مرز 5000 در رده عملکرد چند هسته ای Geekbench عبور می دهد. اگر به خاطر داشته باشید، اسنپدراگون 8 نسل 1 نیز مانند اگزینوس 2200 با مشکلاتی از جمله عدم ثبات عملکرد، تولید گرمای بیش از حد و موارد دیگر مواجه بود که مهمترین دلیل آن استفاده از پردازش 4 نانومتری سامسونگ در هر دو پردازنده بود. . .

مقایسه امتیاز Snapdragon 8 Gen 2 با Exynos 2200

اسنپدراگون 8 نسل 2 از پردازنده گرافیکی Adreno 740 استفاده می کند که 60 درصد بهتر از قدرت گرافیکی Exynos 2200 است. با این حال، کوالکام هنوز هیچ آمار دقیقی در این مورد به اشتراک نذاشته است. علاوه بر این، Ice Universe می گوید که بهره وری انرژی تراشه پرچمدار کوالکام تا 88 درصد نسبت به قبل بهبود یافته است. همانطور که Wccftech اشاره می کند، استفاده از فناوری های ساخت TSMC به افزایش قدرت عملکرد پردازنده پرچمدار اسنپدراگون کمک کرده است و به همین دلیل می توان دید که تغییر لیتوگرافی در ساخت تراشه چقدر می تواند بر عملکرد و مصرف انرژی آن تأثیر بگذارد.

متأسفانه، در حالی که تفاوت های عملکردی بین اسنپدراگون 8 نسل 2 و اگزینوس 2200 بسیار زیاد است، آخرین تراشه کوالکام همچنان در امتیاز عملکرد تک هسته ای و چند هسته ای Geekbench از A16 Bionic اپل در رتبه پایین تری قرار دارد. می توان گفت Snapdragon 8 Gen 2 از نظر قدرت پردازشی در سطح A15 Bionic قرار دارد، اما در این شرایط همچنان یک نسل از سیستم روی تراشه موبایل اپل عقب است. با این حال، به نظر می رسد با معرفی نسخه های جدید تراشه های کوالکام، این فاصله در حال کاهش است.

از آنجایی که سامسونگ از تراشه‌های اگزینوس در سری گلکسی اس 23 خود استفاده نخواهد کرد، مشتریانی که قبلاً به دلیل عدم دسترسی به نسخه‌های اسنپدراگون پرچمداران این شرکت از خرید نسخه‌های اگزینوس منصرف شده بودند، احتمالاً ترغیب خواهند شد که دوباره گوشی‌های گران‌قیمت 2023 این شرکت را سفارش دهند. استفاده از تراشه The در تمامی مدل های این محصولات تضمین می کند که تمامی خریداران در سراسر جهان در هنگام کار با دستگاه خود از نظر توان پردازشی، مصرف باتری و غیره تجربه یکسانی داشته باشند.