استفاده از چشم بند خواب فواید ذهنی شگفت انگیزی دارد


آزمایش‌های آزمایشگاهی انجام‌شده در دو روز آخر هر هفته نشان داد که شرکت‌کنندگان در آزمون تداعی دو کلمه‌ای که توانایی یادآوری رویدادها و تجربیات را پس از پوشاندن چشمان خود هنگام خواب اندازه‌گیری می‌کند، بهتر عمل کردند. آنها همچنین در آزمایشی که زمان واکنش را اندازه گیری می کند بهتر عمل کردند.

در آزمایش دوم، 33 داوطلب 18 تا 35 ساله به چشم بند، دستگاه هایی برای اندازه گیری شدت نور در هنگام بیداری و هدبندهایی برای اندازه گیری فعالیت مغز در هنگام خواب مجهز شدند. برای عادت کردن به این شرایط شرکت کنندگان یک شب با چشم بند سالم و شب دوم با چشم بند با سوراخ می خوابیدند. در دو شب بعد هم همین وضعیت تکرار شد و فقط تست ها اضافه شد.

مجدداً، وظیفه تداعی دو کلمه ای نشان داد که استفاده از چشم بند خواب به یادگیری اطلاعات جدید و ایجاد خاطرات جدید کمک می کند. علاوه بر این، داده های ثبت شده توسط هدبند ارتباط بین استفاده از چشم بند و خواب موج آهسته را نشان می دهد که از نظر تقویت حافظه مهم است. محققان می نویسند: «مزایای حافظه استفاده از چشم بند با زمان صرف شده در خواب موج کوتاه پیش بینی شد. این نشان می دهد که بستن چشم بند در طول خواب یک رفتار موثر، اقتصادی و غیرتهاجمی است که می تواند به عملکرد شناختی کمک کند و منجر به اثرات قابل اندازه گیری در زندگی روزمره شود.

با توجه به پرسشنامه هایی که شرکت کنندگان در هر دو آزمایش پر کردند، استفاده از چشم بند تأثیری بر زمان یا مدت خواب نداشت، بنابراین بعید است که این عوامل بر نتایج تأثیر بگذارند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که خواب برای سلامتی و تندرستی ما بسیار مهم است. خواب می تواند به هوشیار نگه داشتن ما کمک کند، بر پردازش عاطفی در مغز تأثیر بگذارد و حتی بر الگوهای اجتماعی ما تأثیر بگذارد.

یک مطالعه جدید نشان می دهد که خوابیدن با چشم بند می تواند مزایای خواب را افزایش دهد. با توجه به اینکه بسیاری از کارهای روزانه ما نیاز به هوشیاری و عملکرد حافظه بالایی دارند، شاید ارزش آن را داشته باشد که آن را در روال شبانه در نظر بگیریم. محققان می گویند: «یافته های ما نشان می دهد که چشم بند خواب به عنوان یک راه ساده، مقرون به صرفه و غیر تهاجمی برای به حداکثر رساندن فواید یک خواب خوب شبانه است.

این تحقیق در مجله Sleep منتشر شده است.