استارلینک سرویس رومینگ جهانی را معرفی کرد. دسترسی به اینترنت “تقریبا در تمام نقاط جهان”


اسپیس ایکس در حال آزمایش یک سرویس اینترنت ماهواره ای جدید است که به ادعای این شرکت به کاربران امکان می دهد «تقریباً از هر کجای دنیا» به اینترنت متصل شوند. اسپیس ایکس از طریق پروژه Starlink تلاش می کند دسترسی به اینترنت را در مناطق محروم ممکن کند.

اسپیس ایکس نسخه جدید اینترنت استارلینک را «سرویس رومینگ جهانی» می نامد و می گوید که کاربران برای دسترسی به این سرویس باید ماهیانه 200 دلار بپردازند. تهیه کیت استارلیتک (شامل ظرف و یک سری لوازم جانبی دیگر) 599 دلار به صورت جداگانه روی دست کاربران هزینه دارد.

این سرویس جدید از ارتباطات بین ماهواره ای (لیزرهای فضایی) برای ارائه اینترنت در سراسر جهان استفاده می کند. اسپیس ایکس در پیامی به کاربران گفت که سرویس رومینگ جهانی «سرعت بالا و تأخیر کم استارلینک را با دوره‌های کوتاه اتصال ضعیف یا قطع کامل» ارائه می‌کند، اما این وضعیت با گذشت زمان «به‌طور قابل‌توجهی بهبود خواهد یافت».

به گزارش The Verge، مشخص نیست که SpaceX چگونه تلاش می کند اینترنت ماهواره ای را در هر نقطه از جهان ارائه دهد. در برخی از کشورها مانند هند و پاکستان این شرکت منتظر مجوز از دولت است و تا زمانی که مجوز صادر نشود، اجازه ارائه نسخه معمولی Starlink را در این کشورها ندارد. وزیر ارتباطات ایران گفت: قوانین سرزمینی مربوط به فعالیت اینترنت ماهواره ای در کشور به اسپیس ایکس ابلاغ شده است.

برخی از خبرگزاری ها می گویند که اسپیس ایکس خدمات رومینگ جهانی را در مناطقی مانند گرینلند که خارج از منطقه تحت پوشش Starlink هستند ارائه کرده است.

Starlink به کاربران اجازه می دهد تا بشقاب های اینترنت ماهواره ای را جابجا کنند، با این حال به نظر می رسد سرویس رومینگ جهانی محدودیت کمتری دارد. طرح Starlink RV که ماهانه 135 دلار هزینه دارد، به کاربران این امکان را می دهد که RV خود را به دیش Starlink مجهز کنند تا در هنگام سفر به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند. این طرح فقط در مناطق محدودی از جهان در دسترس است.

افزونه Portability Starlink ماهیانه 25 دلار اضافی به اشتراک اینترنت ماهواره ای 110 دلاری اضافه می کند و به کاربران این امکان را می دهد که تا زمانی که قاره محل زندگی خود را ترک نکرده اند، ظرف را با خود به مکان های مختلف ببرند. همچنین اگر کاربر زمان زیادی را دور از خانه سپری کند، اسپیس ایکس از او می خواهد که آدرس خانه خود را تغییر دهد. SpaceX همچنین طرح دریایی را با قیمت 5000 دلار در ماه ارائه می دهد. این طرح امکان دسترسی به اینترنت در دریا را فراهم می کند.

SpaceX به صراحت گفت که افراد خارج از ایالات متحده باید مطمئن شوند که کیت Starlink با قوانین محلی آنها سازگار است. آنها همچنین باید مسئولیت پرداخت هزینه های گمرکی و مالیات واردات را بر عهده بگیرند.