استارلینک در ایران; از تلاش های مخفیانه برای قاچاق تا دلایل گسترده نشدن آن


با ظهور و راه اندازی اینترنت ماهواره ای استارلینک، جهان به فناوری جدیدی برای دسترسی و اتصال به اینترنت دست یافت تا دسترسی به شبکه جهانی را برای مردم نقاط مختلف جهان، حتی کسانی که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند، فراهم کند. آغاز جنگ در اوکراین و دشواری دسترسی به اینترنت در این کشور به اسپیس ایکس فرصت خوبی داد تا با استارلینک حضور خود را در جهان گسترش دهد.

موج اخیر محدودیت های اینترنت در ایران و نگرانی از قطع مجدد اینترنت در سراسر کشور در جریان اعتراضات، ایده ورود استارلینک به ایران و حضور در حوزه ارتباطی را مطرح کرده بود تا کاربران امیدوار باشند که این فناوری روز می تواند به آن کمک کند. آنها فرصتی برای دور زدن محدودیت ها هستند. به آنها بدهید

اما در همان روزهای ابتدایی که زمزمه ورود استارلینک به ایران به گوش می رسید و شایعاتی مطرح می شد، مسئولان و در راس آنها وزیر ارتباطات به این موضوع واکنش نشان داده بودند. زارع پور در شهریور ماه چند ساعت قبل از فیلتر شدن اینستاگرام و واتس اپ در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر حضور استارلینک در ایران اعلام کرد: هیچکس به دنبال قطعی اینترنت نیست، اما شورای عالی فضای سایبری قوانینی را برای اپراتورهایی که می خواهند از اینترنت ماهواره ای به صورت قانونی استفاده کنند، تصویب کرده است.» مشروط بر اینکه باید مراحل را طی کرده و مجوزهای لازم را دریافت کنند. بر اساس قوانین بین المللی، اپراتورهای ارائه دهندگان خدمات اینترنت ماهواره ای باید قوانین سرزمینی کشورها را رعایت کنند.

اگرچه استارلینک مجوز حضور در ایران را دریافت نکرده است، اما روز 28 آذرماه وزیر ارتباطات با تایید فعال شدن اینترنت ماهواره ای در کشور گفت: اینترنت ماهواره ای فعال شده است، اما چند فعال شده است؟ من نیستم. مالک این شرکت ارائه دهنده این خدمات می تواند آمار درستی بدهد.» البته مالک این شرکت حدود یک ماه پیش اعلام کرد که 100 پایانه استارلینک در ایران فعال شده است.

حال مجله تایم در گزارشی مفصل با عنوان «تلاش های مخفی برای قاچاق اینترنت استارلینک به ایران» به وضعیت ورود و استفاده از این فناوری در ایران پرداخته است.

تایم نوشت که «چند روز پس از شروع موج جدید اعتراضات در ایران، تلاش‌ها برای ارائه اینترنت جایگزین در ایران آغاز شد. این تلاش‌ها عمدتاً به صورت زیرزمینی و با بودجه خصوصی صورت می‌گرفت تا کاربران بتوانند از طریق پلتفرم‌های پیام‌رسانی رمزگذاری‌شده ارتباط برقرار کنند». در ادامه این گزارش آمده است که ده ها نفر برای دسترسی به اینترنت ماهواره ای که جایگزین اینترنت محدود در ایران است تلاش کردند که این نشریه در گزارش خود با پنج نفر از آنها مصاحبه کرده است.

تایم در ادامه به دستور رئیس جمهور آمریکا برای فعالیت شرکت های ارتباطی این کشور در ایران اشاره کرده است: دولت بایدن در ۲۳ سپتامبر (اول مهرماه) پس از شروع اعتراضات، بخشی از تحریم های فناوری ایران را لغو کرد تا این شرکت ها می توانند خدمات ارتباطی خود را ارائه دهند. در اختیار کاربران و شرکت های ایرانی قرار دهید. در همان روز ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس اعلام کرد: اکنون استارلینک در ایران فعال شده است. خبر خوبی بود اما پیام ماسک ادامه داد: این مستلزم استفاده از پایانه های داخلی است که فکر نمی کنم دولت از آن حمایت کند، اما اگر پایانه ها فعال شوند، استارلینک کار خواهد کرد.

در این گزارش همچنین نحوه عملکرد Starlink توضیح داده شده است: “چند هزار ماهواره کوچک در مدار پایین در سراسر جهان اینترنت پهن باند را به زمین ارسال می کنند. سیگنال های این اینترنت فقط با دیش استارلینک قابل دریافت است. یک دیش استارلینک با اشتراک 110 دلار در ماه آثار. ماسک این سرویس پیشگام را به عنوان ترکیبی از تجارت و بشردوستانه ایجاد کرد و شبکه را برای مکان‌های دورافتاده، محاصره شده یا هر دو در دسترس قرار داد. اگرچه شرکت‌های دیگر این مدل را بررسی کرده‌اند، اما Starlink اساسا تنها پاسخ به این نیاز است و این شرکت توانسته نقش مهمی در حفظ جریان آزاد اطلاعات در برخی از مکان‌های در معرض خطر ایفا کند.

تایم به خطرناک ترین مکان های اوکراین اشاره دارد که در جریان حمله روسیه، مردم آن از دسترسی به اینترنت محروم شدند. شرکت خصوصی اسپیس ایکس که استارلینک را اداره می کند، 3667 ظرف را به اوکراین وارد کرد و ماسک نیز از پرداخت هزینه اشتراک سرویس استارلینک چشم پوشی کرد.

بر اساس این گزارش، دولت کیف همچنین می گوید که از آغاز جنگ روسیه با اوکراین، نزدیک به یک سال پیش، اوکراین بیشتر اینترنت خود را با 22000 دیش استارلینک بازیابی کرده و 10000 دیش دیگر در راه است. یکی از ایرانیانی که تجهیزات استارلینک را خریداری کرده است به تایم گفت: شایعه ای وجود دارد که استارلینک در ایران نیز مانند اوکراین رایگان خواهد بود و برای فعال سازی آن نیازی به پرداخت هزینه نیست. اما وقتی دیش خود را فعال کرد متوجه شد که این اینترنت در ایران رایگان نیست.

چرا استارلینک در ایران گسترش نیافت؟

تایم با بررسی میزان ورود و فعالیت ظروف استارلینک در اوکراین و ایران به این نتیجه رسیده است که «استارلینک در ایران با این مقیاس [که در اوکراین فعال شده] سرایت نکرده است.» دلایلی نیز در توضیح این موضوع مطرح شده است؛ یکی از فعالان پیگیر موضوع قاچاق تجهیزات استارلینک در گفت وگو با تایم با اشاره به گران بودن این تجهیزات گفت: هر دستگاه 700 دستگاه است. دلار، بنابراین 100 دستگاه تقریباً 70 هزار دلار است.» وی همچنین با اشاره به روند قاچاق این تجهیزات به کشور می گوید: با هزینه ایاب و ذهاب و همه چیز، مجموع هزینه ها به راحتی به 200 هزار دلار می رسد.

وی در ادامه توضیح داد: «این 100 دستگاه برای ایجاد اینترنت جایگزین کافی نیست، کسانی که برای ورود استارلینک به ایران کار می‌کنند تخمین می‌زنند که برای راه‌اندازی اینترنت جایگزین در ایران به حدود پنج هزار دیش استارلینک نیاز است.

موضوع دیگری که در گزارش تایم و در توضیح چرایی عدم فعالیت گسترده استارلینک در ایران مطرح شد، عدم حمایت آمریکا از راه اندازی این اینترنت در ایران است. تایم در همین رابطه نوشت: سخنگوی اسپیس ایکس در پاسخ به این سوال که آیا این شرکت هزینه ها را برای ایران رایگان کرده یا ظرف را اهدا کرده است، از اظهار نظر خودداری کرد و همچنین گفت که آیا این شرکت با آمریکا همکاری می کند یا خیر. دولت برای آوردن استارلینک به ایران در شورای امنیت ملی مطرح شد و بیانیه ای چهار صفحه ای در مورد حمایت دولت بایدن از اینترنت بدون سانسور در ایران تهیه شد.در بیانیه ای منتسب به یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمده است: «ما قصد نداریم برویم. به جزئیات در مورد اینکه با چه ابزارها یا شرکای ممکن است برای پیشبرد این هدف کار کنیم یا نه.”

تعدادی از افرادی که در زمینه واردات تجهیزات استارلینک به ایران نقش داشته اند در گفت و گو با تایم اعلام کرده اند که «دولت آمریکا تنها لفاظی از فعال شدن استارلینک در ایران حمایت می کند و در عمل مدافعان ارتباطات آزاد را ناامید می کند. “