از لغو سفرهای کاری تا فشار بر کارمندان برای استعفا؛ اپل چگونه با شرایط سخت اقتصادی سازگار شد؟


حتی با وجود مشکلات شدید اقتصادی، اپل تمام تلاش خود را کرده است تا از اخراج پرهیز کند. در همین حال، تقریباً تمام شرکت های بزرگ فناوری ده ها هزار کارمند را اخراج کرده اند. بلومبرگ می گوید که توجیه دلیل اخراج ها برای اپل بسیار دشوارتر از سایر شرکت ها است.

اپل با اختلاف قابل توجهی سودآورترین شرکت در صنعت فناوری است. تولید کننده از آیفون تنها در سه ماهه گذشته 30 میلیارد دلار سود داشته است. اپل یکی از با ثبات ترین شرکت های جهان است و ارزش سهام آن در سال جاری 20 درصد رشد داشته است. این شرکت برای سه ماه آینده برنامه ریزی می کند برای معرفی یک هدست واقعیت ترکیبی با سیستم عامل کاملاً جدید، دستگاهی که به گفته کارشناسان اپل را برای دوران بعد از آیفون آماده می کند.

هر گونه تعدیل می تواند ضربه بزرگی به اعتبار و ثبات اپل وارد کند. تحلیلگران بر این باورند که مدیران ارشد اپل از باهوش ترین مدیران صنعت فناوری هستند. علیرغم تصمیمات درستی که مدیران اپل در سال های اخیر گرفته اند، مجموعه ای از اتفاقات مانند افزایش نرخ بهره، جنگ روسیه و اوکراین و مشکلات اقتصادی خارج از کنترل آنها بود.

عوامل مطرح شده توانسته اند اپل را تحت تاثیر قرار دهند، اما میزان این تاثیر کمتر از سایر شرکت ها بوده است. فروش اپل در سه ماهه گذشته پنج درصد کاهش یافت و احتمالاً همین اتفاق در این فصل نیز رخ خواهد داد. اپل مجموعه ای از اقدامات را برای جلوگیری از اخراج انجام داده است.

همانطور که منابع آگاه می گویند، اپل پاداش تعدادی از تیم ها را به تعویق انداخته است. این تیم ها سالی دو بار پاداش می گرفتند اما امسال قرار است تمام پاداش ها را در مهرماه دریافت کنند.

اپل تعدادی از پروژه های خود را برای کاهش هزینه ها به تعویق انداخت. به گزارش بلومبرگ، یک کپی از اسپیکر هوشمند HomePod با نمایشگر تا سال آینده وارد بازار نخواهد شد. این شرکت بودجه برخی تیم ها را کاهش داده است. اپل استخدام در برخی تیم ها را «به طور کامل متوقف کرده» و در برخی دیگر کمتر استخدام می کند.

اپل همچنین بودجه سفرهای کاری را به شدت کاهش داده است و هر سفر کاری اکنون نیاز به تایید مستقیم مدیران ارشد دارد. در برخی تیم ها، سفرهای کاری تا اطلاع ثانوی به طور کامل لغو شده است.

اپل در فروشگاه های خرده فروشی خود ساعت های کاری را بیشتر رصد کرده و یک سری قوانین را وضع کرده است. برخی از کارمندان نگران این هستند که اگر هر هفته برای مدت معینی کار نکنند، توسط اپل اخراج خواهند شد. برخی از تحلیلگران می گویند که اپل با افزایش فشار سعی دارد برخی از کارمندان را مجبور به استعفا کند.