از عرش تا فرش؛ بزرگترین نمایشگاه سیار چگونه تخریب شد؟


کنگره جهانی موبایل (MWC) یک نمایشگاه تجاری است که هر ساله در بارسلون برگزار می شود و عمدتاً به صنعت ارتباطات سیار اختصاص دارد. طی چند روز گذشته نیز شاهد آن بوده است ما در MWC 2023 بودیم که محصولات مختلفی در آن به نمایش گذاشته شد.

روزی شرکت های بزرگی در این مراسم حضور داشتند و محصولات جذابی را به نمایش گذاشتند. اپل یکی از تنها شرکت هایی بود که رویداد خود را برای دستگاه های جدید خود برگزار کرد. به همین دلیل در MWC خبری از آن نشد.

سال ها پیش، اکثر تولید کنندگان گوشی های اندرویدی لحظه شماری می کردند تا محصولات جدید خود را در MWC به نمایش بگذارند، اما اکنون خبری از بسیاری از آنها نیست.

در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل برگزاری کنگره جهانی موبایل از عرش تا فرش بپردازیم و ببینیم چرا شرکت های بزرگ کمتری در این نمایشگاه دیده می شوند.

نگاهی به کنگره جهانی موبایل گذشته

رویداد MWC معمولا در ماه فوریه یا اوایل مارس در بارسلون اسپانیا برگزار می شود. در این نمایشگاه شرکت های مختلفی از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند گرفته تا ارائه دهندگان تجهیزات شبکه حضور دارند و محصولات جدید خود را به نمایش می گذارند. گروه های مطبوعاتی نیز برای انتشار اخبار به آنجا اعزام می شوند.

یکی از نکات جالب تاریخ MWC تغییر نام آن در طول سال ها و در نهایت رسیدن به کنگره جهانی موبایل است. ریشه این رویداد به کنفرانس تجاری “رادیو سلولی دیجیتال پان اروپا” بر می گردد که در سال 1987 در بروکسل برگزار شد.

نام “کنگره جهانی GSM” برای اولین بار در سال 1990 زمانی که این رویداد در رم برگزار شد استفاده شد. در طول چند سال بعد، نمایشگاه هر بار به شهر جدیدی منتقل شد. این مراسم از نیس، برلین، لیسبون، آتن و مادرید گذشت و در سال 1996 در کن برگزار شد. کن برای ده سال متوالی میزبان رویداد مذکور بود و سرانجام در سال 2003 نام خود را به “کنگره جهانی 3GSM” تغییر داد.

سه سال بعد شاهد انتقال این رویداد به بارسلونا بودیم. سرانجام در سال 2008 انجمن GSM که در سال 1996 تشکیل شد و علاقه فزاینده ای به این رویداد داشت، با تغییر نام آن به “کنگره جهانی موبایل”، خرید نمایشگاه را تکمیل کرد.

طی سال های گذشته محصولات جذابی نیز در MWC معرفی شدند. در ادامه به تعدادی از جذاب ترین آیتم های رونمایی شده اشاره می کنیم.

امسال، MWC میزبان گوشی های هوشمندی مانند شیائومی 13 پرو، Honor Magic VS و Techno Phantom Vfold بود. حتی طرح مفهومی OnePlus 11 نیز نمایش داده شد. البته محصولات معرفی شده در نمایشگاه مذکور مانند سال های گذشته بینندگان را به وجد نیاورد و دلایل آن را در قسمت بعدی مطلب خواهیم گفت.

اگر به سال 2019 برگردیم، شرکت های مختلفی از جمله سونی، هواوی و نوکیا را خواهیم دید که در MWC شرکت کردند. گوشی های هوشمند دوست دارند همسر x اکسپریا وان و 50 ThinQ در نمایشگر وجود داشت که در این میان دستگاه تاشو هواوی توجه بیشتری را به خود جلب کرد.