ارتش چین می گوید در حال آغاز “پادشاهی هوش مصنوعی در نبردهای هوایی” است.


محققان نظامی چینی می گویند که برای اولین بار، یک «خلبان جنگنده مبتنی بر هوش مصنوعی» توانسته در جنگ های سگی از خلبانان انسانی پیشی بگیرد. خلبان هوش مصنوعی موفق شد مسابقه را تنها در 90 ثانیه به پایان برساند.

محققان ارتش چین در مقاله ای که در مجله علمی Acta Aeronautica et Astronautica Sinica منتشر شده است، می گویند: این هوش مصنوعی می تواند تکامل نبرد را با دقت بیشتری پیش بینی کند و با توانایی محاسباتی برتر خود وارد عمل شود.

محققان چینی می گویند: عصر پادشاهی هوش مصنوعی در نبردهای هوایی در شرف وقوع است.

به گزارش خبرگزاری ساوت چاینا مورنینگ پست، جنگ سگی مورد بحث شامل دو پهپاد کوچک و پایدار بود. یکی از این هواپیماها توسط هوش مصنوعی و دیگری توسط اپراتور انسانی روی زمین کنترل می شد.

هنوز چالش هایی برای استفاده از هوش مصنوعی به عنوان خلبان جت جنگنده وجود دارد، با این حال، محققان نظامی چینی می گویند که نبرد هوایی مورد بحث “امکان سنجی مهندسی استفاده از فناوری خلبانی هوش مصنوعی” را ثابت کرد.

این گزارش ادامه می دهد: هواپیماهایی که به طور مستقل تصمیم می گیرند می توانند از نظر سرعت عکس العمل کاملاً بهتر از انسان عمل کنند.

محققان ارتش چین می گویند یکی از مزایای هوش مصنوعی این است که سیستم های مبتنی بر این فناوری نگرانی هایی مانند کمبود اکسیژن به مغز در هنگام مانورهای سریع یا ترس از مرگ ندارند.

چین تنها کشوری نیست که پروژه ای برای استفاده از هوش مصنوعی در جت های جنگنده دارد. ایالات متحده مدتی است که روی فناوری مشابه کار می کند. چندی پیش نیروی هوایی آمریکا توانست با هوش مصنوعی یک جنگنده را به مدت 17 ساعت به پرواز درآورد.

در سال 2020، هوش مصنوعی Heron Systems موفق شد خلبان نیروی هوایی ایالات متحده را پنج بر صفر در شبیه ساز پرواز شکست دهد.