اختلال عاطفی فصلی چیست و چه علائمی دارد؟


آیا تا به حال در مورد اختلال عاطفی فصلی (SAD) شنیده اید؟ اگرچه علت دقیق SAD ناشناخته است، اما این نوع افسردگی را می توان با تغییر فصل مرتبط دانست. SAD معمولا در ماه های تاریک سال شایع تر است. یعنی زمانی که نور خورشید به حداقل می رسد و در نتیجه تعادل بین سطوح سروتونین و ملاتونین در بدن از بین می رود.

طبق یک مقاله مروری در The Physician and Sportsmedicine، SAD هر ساله 1 تا 10 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. SAD فقط بر خلق و خوی تأثیر نمی گذارد. همچنین می تواند باعث خستگی و تنگی نفس شود.

اختلال عاطفی فصلی چیست؟

اختلال عاطفی فصلی نوعی افسردگی است که بر اساس یک الگوی عود کننده رایج شناخته می شود. گمان می رود علت این اختلال تغییرات فصلی باشد و در ماه های پاییز و زمستان بیشتر دیده می شود. لیندسی جورج، مشاور و روانپزشک می گوید:

هنگامی که به SAD مبتلا می شوید، بسیاری از علائم افسردگی را تجربه می کنید. اما این نوع اختلال خلقی چه تفاوتی با افسردگی بالینی دارد؟ SAD در بهار و تابستان کمتر است. در حالی که افسردگی اینگونه نیست. همچنین، ممکن است متوجه تفاوت هایی در الگوهای خواب خود شوید. وقتی SAD دارید، بیشتر می خوابید. اما در افسردگی، الگوی خواب توزیع شده است. بنابراین، ممکن است صبح زود یا نیمه شب از خواب بیدار شوید.

علت اصلی SAD ناشناخته است. اما تحقیقات منتشر شده در مجله Somnologie نشان می دهد که کاهش نور خورشید در ماه های تاریک زمستان می تواند ریتم شبانه روزی بدن را مختل کند و در نهایت منجر به حالت افسردگی شود.

یکی از دلایل احتمالی این موضوع وجود گیرنده های نوری است که سطح نور را کنترل می کنند. این گیرنده های نوری ریتم شبانه روزی بدن را تنظیم می کنند و بر خلق و خوی تأثیر می گذارند. کاهش سطح سروتونین به دلیل کاهش نور خورشید و تغییر مدت زمان ترشح ملاتونین که محققان معتقدند به دلیل تغییر فصل رخ می دهد، می تواند بر این روند تأثیر بگذارد.

دختری کنار پنجره

علائم اختلال عاطفی فصلی

به گفته جورج، بسیاری از علائم و نشانه های SAD مشابه علائم افسردگی اساسی است. اما این علائم در SAD آنها بر اساس یک الگوی فصلی می آیند و می روند. طبق گزارش موسسه ملی سلامت روان (NIMH)، علائم SAD عبارتند از:

 • احساس افسردگی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های مورد علاقه
 • شکم پرستی
 • اضافه وزن
 • احساس تنبلی یا عجله
 • احساس خستگی در طول روز
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
 • مشکل در تمرکز
 • خواب زیاد (هیپرخوابی)
 • ضد اجتماعی

دکتر ویکتور فورناریرئیس روانپزشکی نوجوانان و کودکان در بیمارستان Zucker Hillside در نیویورک می گوید: “افراد معمولاً علائم SAD را در پاییز احساس می کنند.” و این علائم را تجربه کنید:

 • مشکل خواب (بی خوابی)
 • کاهش اشتها منجر به کاهش وزن می شود
 • احساس بی قراری و آشفتگی
 • اضطراب
 • رفتارهای خشونت آمیز

اگرچه بسیاری از علائم SAD با علائم افسردگی مشترک است، افراد مبتلا به SAD معمولاً این علائم را در یک چرخه سالانه تجربه می کنند و سپس از بین می روند. فرناری معتقد است:

اول از همه، باید گفت که تجربه علائم برای یک روز معمولا طبیعی است. اما اگر این علائم را برای چند روز متوالی تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر مشکل خواب دارید یا فکر می کنید دیگر نمی خواهید زندگی کنید.

اختلال عاطفی فصلی چگونه تشخیص داده می شود؟

بر اساس مقاله منتشر شده در NIMH، برای تشخیص یک فرد مبتلا به SAD، معیارهای زیر باید در نظر گرفته شود:

افراد مبتلا به SAD باید علائم افسردگی اساسی یا علائم خاص ذکر شده در بالا را داشته باشند. دوره های افسردگی معمولاً در فصول خاص (مثلاً فقط در ماه های زمستان یا تابستان) برای حداقل دو سال متوالی رخ می دهد.

چه کسانی در معرض ابتلا به اختلال عاطفی فصلی هستند؟

در بیشتر موارد، SAD در بزرگسالی شروع می شود. طبق گزارش انجمن افسردگی و اضطراب آمریکا، SAD 15 میلیون (7.1 درصد) از بزرگسالان ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. بر اساس گزارشی که در مجله Depression Research and Treatment منتشر شده است، این نوع افسردگی در بین زنان بیشتر دیده می شود.

همچنین، افراد ساکن در دامنه های شمالی را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد. زیرا در این مناطق ساعات روشنایی روز در زمستان کمتر است. به گفته NIMH، این نوع افسردگی در میان افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی یا اختلال دوقطبی شایع تر است.

درمان و دارو برای اختلال عاطفی فصلی

انواع مختلفی از درمان SAD وجود دارد. زیرا واکنش فرد مبتلا ممکن است بهتر از افراد دیگر باشد. بسیاری از افراد مبتلا به SAD به نور درمانی روی می آورند که 30 دقیقه در روز طول می کشد. در این نوع درمان، لامپ فلورسنت نور روز را شبیه سازی می کند. فرناری می گوید:

در این روش شما چند متر دورتر از جعبه نور می نشینید. روش ذکر شده برای افرادی که از افسردگی زمستانی رنج می برند مفید است. بعد از گذشت چند روز از این آزمایش، اکثر آنها می گویند که حال و هوای آنها باز شده و انرژی بیشتری دارند.

پزشکان به مبتلایان به SAD توصیه می کنند قبل از نور درمانی از توصیه های پزشکی استفاده کنند. فردی که از نور درمانی استفاده می کند طی سه تا چهار هفته شاهد بهبود علائم خواهد بود.

دختری که جلوی جعبه نور نشسته است

نور درمانی با نشستن در مقابل جعبه نور یک گزینه درمانی محبوب برای مبتلایان به SAD است

پزشکان همچنین داروهای ضد افسردگی را برای افراد مبتلا به SAD تجویز می کنند. یکی از رایج ترین داروهای SAD بوپروپیون (Wellbutrin XL، Aplenzin) است. پس از چند هفته، بیمار مزایای کامل این دارو را مشاهده خواهد کرد. درمان شناختی رفتاری (CBT) همچنین می تواند به افراد در مدیریت علائم افسردگی SAD کمک کند. از افراد خواسته می شود که افکار منفی استرس زا را در طول جلسات درمانی شناسایی کنند. سپس، متخصصان مهارت هایی را به آنها آموزش می دهند که به مدیریت و تغییر افکار منفی کمک می کند.

محققان به تازگی دریافته اند که CBT در مقایسه با نور درمانی و داروهای ضد افسردگی موثرتر است. روکلین باور این است که:

اگر امسال از آن استفاده کنید، احتمال افسردگی زمستانی در سال آینده را نیز کاهش خواهید داد.

مراحل بیشتر

نور درمانی، داروهای ضد افسردگی، CBT یا ترکیبی از این روش ها از جمله بهترین درمان ها برای افراد مبتلا به SAD هستند. پزشکان توصیه می کنند که افراد با راه رفتن و نشستن در کنار پنجره تا حد امکان از نور روز برخوردار شوند. ورزش و گذراندن وقت با دوستان و خانواده نیز می تواند علائم SAD را بهبود بخشد.

مقالات مرتبط:

سایر افراد پس از آزمایش درمان های ذهن و بدن مانند یوگا، مدیتیشن و شبیه سازی هدایت شده، بهبودهایی را در خلق و خوی خود مشاهده کرده اند. این روش ها به افراد کمک می کند تا روایتی نشاط آور با تصویری مثبت ایجاد کنند. طبق گفته کلینیک مایو، برخی از افراد داروهای گیاهی و مکمل های غذایی را برای مبارزه با علائم SAD انتخاب می کنند. با این حال، این درمان ها ممکن است با درمان های دارویی تداخل داشته باشد و منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود. به همین دلیل بهتر است قبل از امتحان آنها با پزشک مشورت کنید.

یکی از مشکلات فعلی در درمان مبتلایان به SAD، دوره آزمون و خطا برای یافتن درمان صحیح و اصلی برای فرد است. اما این دوره انتظار را می توان بر اساس تحقیقات فعلی حذف کرد. شبکیه چشم انسان در SAD عملکرد متفاوتی دارد. بنابراین، روکلین و تیمش پاسخ شبکیه بیماران SAD به نور را اندازه‌گیری کردند تا درمان مورد نیاز برای هر فرد را پیش‌بینی کنند. این داروی سفارشی‌شده می‌تواند مبتلایان آینده را سریع‌تر درمان کند.