آیفون 15 احتمالاً بیشتر بر روی بهبود شارژ باتری تمرکز دارد تا قدرت پردازش


پردازنده A17 که در گوشی‌های iPhone 15 Pro و iPhone 15 Ultra استفاده می‌شود، احتمالاً بیشتر بر روی بهبود عمر باتری آیفون تمرکز دارد تا افزایش قدرت پردازش. این پردازنده بر اساس لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC تولید شده است. TSMC امروز یک رویداد ویژه در تایوان برگزار کرد تا شروع تولید انبوه پردازنده‌های مبتنی بر لیتوگرافی 3 نانومتری را جشن بگیرد.

TSMC، بزرگترین تولید کننده تراشه های قراردادی در جهان، هر سال تلاش می کند تا لیتوگرافی خود را کوچکتر کند. عدد بیان شده در نانومتر به ابعاد ترانزیستورهای روی تراشه اشاره دارد. هر چه ترانزیستور کوچکتر باشد، قدرتمندتر و مصرف آن کمتر است.

مهاجرت به لیتوگرافی 3 نانومتری یک رویداد بسیار مهم است

پیش بینی می شود سال آینده علاوه بر پردازنده A17، شاهد تولید پردازنده های M2 Pro و M2 Max با لیتوگرافی 3 نانومتری باشیم. این دو پردازنده در نسل جدید مک بوک پرو استفاده خواهند شد.

مهاجرت به لیتوگرافی 3 نانومتری یک رویداد مهم است. اپل می گوید که تراشه A16 در آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس از لیتوگرافی 4 نانومتری استفاده می کند، اما حقیقت این است که لیتوگرافی استفاده شده در A16 بیشتر نسخه بهبود یافته لیتوگرافی 5 نانومتری است. جهش از 5 نانومتر به لیتوگرافی 3 نانومتری تأثیر قابل توجهی بر عملکرد تراشه دارد.

تقریبا 9 ماه تا رونمایی رسمی آیفون 15 فاصله داریم، اما TSMC در حال حاضر به طور کامل آماده ساخت یک تراشه 3 نانومتری است. مارک لیورئیس هیئت مدیره TSMC می گوید که لیتوگرافی 3 نانومتری علاوه بر ارائه توان بیشتر، 35 درصد ارزان تر از لیتوگرافی 5 نانومتری است. او به طور خاص به قدرت پردازش اشاره نکرد تا این حدس و گمان را تقویت کند که لیتوگرافی 3 نانومتری بر کاهش مصرف انرژی تمرکز دارد.

مقالات مرتبط

تراشه های ساخته شده در کارخانه های TSMC برای آیفون و مک در ابتدا توسط مهندسان اپل طراحی شده اند. علیرغم تاکید TSMC بر کاهش مصرف انرژی، مهندسان اپل ممکن است تصمیم بگیرند ترانزیستورهای بیشتری را در تراشه قرار دهند. هیچ تضمینی وجود ندارد که A17 در وهله اول بر مصرف انرژی تمرکز کند.