آیا ویندوز 11 به یک دستگاه جاسوس افزار تبدیل شده است؟


ویندوز 11 چه مقدار داده را به سرورهای آنلاین ارسال می کند؟ بر اساس ویدئویی که در کانال یوتیوب TPCSC منتشر شده است، آخرین نسخه سیستم عامل ردموند حجم عظیمی از داده ها را در مورد ترجیحات و رفتار آنلاین کاربران جمع آوری می کند. لازم به ذکر است این کانال در زمینه امنیت کامپیوترهای شخصی فعال می باشد.

ویدئوی TPCSC با عنوان “آیا ویندوز به نرم افزارهای جاسوسی تبدیل شده است؟” توضیحاتی در مورد ارتباط بین ویندوز و سرورهای خارجی ارائه می دهد. سازنده این ویدیو از برنامه معروف و رایگان آنالیز پروتکل شبکه به نام Wireshark استفاده کرده است تا تمام اتفاقاتی که هنگام اتصال ویندوز 11 به اینترنت رخ می دهد را نشان دهد.

به گزارش TechSpot، اگر ابزار Wireshark را بر روی رایانه ای اجرا کنیم که نسخه جدیدی از ویندوز 11 نصب شده است، موارد شگفت انگیزی نمایش داده می شود. درست پس از اولین بوت، این سیستم عامل به سرعت سعی می کند به سرورهای شخص ثالث بدون درخواست اجازه یا هشدار از کاربر دسترسی پیدا کند.

با استفاده از فیلترها در Wireshark برای تجزیه و تحلیل ترافیک DNS، TPCSC دریافت که ویندوز 11 به بسیاری از خدمات آنلاین مایکروسافت از جمله MSN، موتور جستجوی Bing و Windows Update متصل می شود. البته در این بین سرویس های شخص ثالث مختلفی نیز به چشم می خورد، چرا که آخرین نسخه سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت اطلاعات زیادی را جمع آوری کرده و برای شرکت هایی مانند McAfee، Steam و Comscore ارسال می کند. شایان ذکر است که Comscore یک شرکت تحقیقاتی بازار است که به بررسی روندها و رفتارهای کاربران در اینترنت می پردازد.

بسیاری از پرس‌وجوهای پیش‌فرض DNS ویندوز 11 برای ارائه دسترسی غیرمجاز به داده‌های انبوه برای شرکت‌های تحقیقات بازار، ارائه‌دهندگان خدمات تبلیغات دیجیتال و حتی دامنه‌های مرتبط با مکان مانند Geo.prod.do طراحی شده‌اند. TPCSC می گوید که جدیدترین و بهترین سیستم عامل ویندوز ظاهرا برای جاسوسی از همه کاربران طراحی شده است و از زمان راه اندازی آن، داده های زیادی از مردم جمع آوری شده است.

TPCSC همچنین از بررسی حریم خصوصی ویندوز XP در سال 2001 به عنوان یادآوری یاد کرد. تجزیه و تحلیل نشان داد که تنها تلاش این سیستم عامل اتصال به سرویس Windows Update بود و هیچ اطلاعاتی را برای شرکت های تحقیقات بازار، شرکت های ردیابی آنلاین و غیره ارسال نکرد.

برخی درباره رفتار ویندوز 11 اشاره می کنند که این سیستم عامل در دنیایی که سرویس های مختلفی ارائه می شود و برای ارائه امکانات آنلاین باید داده هایی را از کاربران جمع آوری کند تا سرویس های مذکور به درستی کار کنند. البته در پاسخ به این افراد در قسمت نظرات ویدیوی خود، TPCSC همچنان در مورد حجم عظیمی از داده هایی که ویندوز 11 جمع آوری می کند، هشدار داده است.