آیا واقعاً انسان باعث دوره جدید زمین شناسی آنتروپوسن شد؟


جدول زمانی رسمی تاریخ زمین، از سنگ های اولیه تا دایناسورها تا ظهور نخستی ها، از پالئوزوئیک تا ژوراسیک و تمام نقاط عطف تاریخی قبل و بعد از آن، ممکن است به زودی شاهد یک دوره جدید باشیم: عصر سلاح های هسته ای، آب و هوا. تغییرات ناشی از فعالیت های انسانی انسان و تکثیر پلاستیک، زباله و بتن در سراسر کره زمین. خلاصه و در یک کلام: دوران ما.

ده هزار سال پس از اینکه گونه های ما شروع به تشکیل جوامع کشاورزی بدوی کردند، گروهی از دانشمندان چند روز پیش گام بزرگی برای اعلام عصر جدیدی در زمین شناسی برداشتند: اعلام تلاش برای شناخت آنتروپوسن یا عصر انسان.

عصر زمین شناسی کنونی که در آن قرار داریم به عنوان هولوسن شناخته می شود. دورانی که 11700 سال پیش با پایان آخرین عصر یخبندان بزرگ روی زمین آغاز شد. به نظر می رسد بیش از سی دانشمند عضو این گروه تحقیقاتی، پس از بررسی های فراوان، سرانجام متقاعد شده اند که ما در واقع چند دهه اخیر را در یک واحد زمانی کاملاً جدید گذرانده ایم. واحدی که مشخصه اصلی آن وقوع تغییرات ناشی از اعمال انسان در مقیاس سیاره ای است. این تغییرات ناقص هستند. اما آنها در طیف گسترده ای در حال انجام هستند.

کالین ان. واترززمین شناس و رئیس کارگروه Anthropocene معتقد است که اگر در سال 1920 بودیم، نگرش غالب اطرافیان ما احتمالاً این بود که طبیعت برای انسان ها بزرگ تر از آن است که تحت تأثیر قرار گیرد.

واترز و همکارانش از سال 2009 روی این موضوع کار می کنند و به همین دلیل، او معتقد است که قرن گذشته تفکر سنتی درباره عظمت طبیعت و تخطی ناپذیری آن در برابر فعالیت های انسانی را تغییر داده است. او تا آنجا پیش می رود که شوک ناشی از وقایع قرن گذشته را کمی شبیه برخورد یک سیارک به سیاره زمین می داند.

در روز شنبه 26 دی 1401، اعضای کارگروه اولین رأی گیری از تعدادی از آراء داخلی را در خصوص جزئیات موضوع برگزار کردند. از جمله این سؤال که طبق اعتقاد آنها، آنتروپوسن دقیقاً از چه زمانی آغاز شد. پس از اتمام این رای گیری ها که ممکن است تا بهار پیش روی ما به طول انجامد، هیئت دانشمندان سرانجام پیشنهاد نهایی خود را به سه کمیته دیگر از زمین شناسان ارائه خواهند کرد که آرای آنها در نهایت تصمیم خواهد گرفت که آیا به طور رسمی دوره موسوم به Anthropocene را تایید کند یا خیر. . بودن

60 درصد از اعضای هر کمیته باید پیشنهاد گروه را برای رسیدن به کمیته بعدی تایید کنند. اگر این پیشنهاد در هر یک از این مراحل شکست بخورد، این امکان وجود دارد که آنتروپوسن برای سال‌ها فرصت دیگری برای عبور نداشته باشد.

با این حال، اگر کمیته ها در نهایت با دانشمندان گروه ضربت موافقت کنند، جدول زمانی بازنگری شده زمین شناسی رسما نشان می دهد که تاثیر نوع بشر بر این سیاره آنقدر قابل توجه بوده است که ما باید فصل قبلی تاریخ زمین را به پایان رسیده و آغاز یک دوره جدید را بپذیریم. . شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که فکر کردن به چه معناست که دوران جدیدی روی کاغذ شروع شده است؟ به عنوان یک مثال مهم باید یادآور شویم که تایید آغاز یک دوره جدید، موید آن است که این اثرات تا هزاران سال در صخره ها قابل تشخیص خواهند بود و این نشان دهنده عمق تاثیرات مذکور بر روی زمین است.