آیا موش ها واقعاً پنیر دوست دارند؟


از کارتون های تام و جری گرفته تا کشاورز در مزرعه، فرهنگ عامه پر از موش هایی است که عاشق پنیر هستند. اما آیا موش ها واقعاً پنیر دوست دارند؟ نه دقیقا

LiveScience می نویسد: اولین چیزی که باید در نظر گرفت این است که همه موش ها یکسان نیستند. موش ها گروه متنوعی هستند که شامل چندین جنس مختلف از جمله موش های کشتتراز می شود.آپودموس) و موش های استاندارد (Mus) هستند. هر گونه موش با زیستگاه خود سازگار شده است، مانند موش کوتوله صحرای آفریقای جنوبی (Mus indutus(یا موش استپی اروپای شرقی)Mus spicilegus). اما موشی که مردم بیشتر با آن آشنا هستند، موش خانگی است.Musculus) است.

مگان فایفر ریکسی، زیست شناس دانشگاه درکسل در فیلادلفیا که این گونه را مطالعه می کند، می گوید: موش خانگی احتمالاً در آسیای مرکزی و جنوبی تکامل یافته است. اما این جوندگان با کمک انسان ها در سراسر جهان پخش شده اند و در مورد غذا خیلی سختگیر نیستند.

فایفر ریکسی می گوید موش خانگی تقریباً هر چیزی را که در دسترس باشد می خورد. غذای او می تواند شامل غلات، حشرات، زباله و البته پنیر در صورت وجود باشد. اما پنیر اصلا غذای مورد علاقه موش ها نیست. در عوض، چیزی که به نظر می رسد موش های خانگی واقعاً دوست دارند کره بادام زمینی است. فیفر ریکسی می گوید: “آنها حس بویایی قوی دارند و کره بادام زمینی بوی بسیار قوی دارد.” علاوه بر این، کره بادام زمینی حاوی مقدار زیادی پروتئین و چربی است که برای موش ها جذاب است.

کره بادام زمینی به عنوان طعمه موش توسط سمپاش ها و کارشناسان کنترل آفات استفاده می شود. فایفر ریکسی می‌گوید که شنیده است که برخی افراد سعی می‌کنند موش‌های خانگی را با مخلوط کردن تکه‌های بیکن با کره بادام‌زمینی به دام بیاندازند. او برای تحقیقات خود مقداری جو نیز اضافه می کند تا از چسبیدن بیش از حد تله ها جلوگیری کند.

منشا علاقه موش به پنیر کجاست؟

بنابراین، اگر موش ها علاقه خاصی به پنیر ندارند، ایده موش های پنیر دوست از کجا آمده است؟ متأسفانه به نظر نمی رسد این سوال پاسخ قطعی داشته باشد.

یک نظریه به ظاهر اثبات نشده که در سراسر اینترنت پخش شده است این است که در گذشته های دور، مردم پنیرهای خود را بر خلاف اکثر غذاهای خود که در شیشه ها یا از سقف آویزان می کردند، در قفسه های باز نگه می داشتند. از آنجایی که این پنیرها به راحتی در دسترس موش ها بود، مردم ممکن است موش ها را در حال خوردن پنیر خود مشاهده کرده باشند، که منجر به این ایده شد که موش ها پنیر دوست دارند.

در مورد منشأ این ایده باید گفت که ممکن است به صدها یا هزاران سال قبل بازگردد. برخی از کارآگاهان اینترنتی کشف کرده اند که لوسیوس آناوس سنکا، فیلسوف رومی که در قرن اول پس از میلاد زندگی می کرد، معتقد بود که موش ها پنیر را دوست دارند. بنابراین شاید این داستان در مورد موش و پنیر تا زمانی که موش ها و انسان ها (و پنیر) وجود داشته اند وجود داشته باشد.