آیا شارژ سریع به باتری گوشی آسیب می زند؟


شارژ سریع قابلیتی است که به شما امکان می دهد دستگاه خود را در کسری از زمان معمول شارژ کنید.

اینکه تلفن شما یا سایر دستگاه‌ها از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند به مدار شارژ آن‌ها بستگی دارد. هر دستگاهی فقط می تواند مقدار نیرویی را که مدار شارژ آن برای تحمل آن طراحی شده است جذب کند. به همین دلیل است که اتصال دستگاه به شارژر سریع لزوماً باعث نمی شود که سریعتر شارژ شود.

امروزه با توجه به نیازها و افزایش زمانی که صرف کار با دستگاه های هوشمند خود می کنیم، شارژ سریع بیش از هر زمان دیگری ضروری است. به همین دلیل تولید محصولات با این قابلیت رو به افزایش است و تقاضای زیادی دارد.

اما آیا شارژ سریع به باتری گوشی آسیب می رساند؟ آیا شارژ سریع تاثیر منفی بر عمر باتری دارد؟ و آیا شارژرهای سریع برای گوشی شما مضر هستند؟ برای دریافت پاسخ این سوالات تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آیا شارژ سریع به باتری آسیب می رساند؟

همانطور که می دانید گرما برای باتری مضر است. به خصوص برای باتری های لیتیوم یونی که امروزه اکثر گوشی های هوشمند از آن ها استفاده می کنند. به همین دلیل است که سیستم های شارژ سریع سعی می کنند ضمن افزایش خروجی، حرارت را تا حد ممکن کاهش دهند.

با توجه به فرآیند شارژ سریع ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا شارژ سریع به باتری دستگاه آسیب می زند؟

برای اینکه در ابتدا خیالتان راحت شود، باید بگویم که پاسخ منفی است.

باتری های فست شارژ دارای دو فاز شارژ هستند. فاز اول تا آنجا که ممکن است توان و ولتاژ بیشتری را به یک باتری خالی یا تقریباً خالی اعمال می کند. در این مرحله باتری در دقایق اولیه اتصال به شارژر به میزان قابل توجهی شارژ می شود. در مرحله اول شارژ، باتری ها می توانند به سرعت شارژ را جذب کنند بدون اینکه تاثیر منفی بر طول عمرشان داشته باشد.

در فاز دوم، به محض اینکه ظرفیت باتری به مقدار مشخص شده برسد، سرعت شارژ کاهش می یابد تا از استرس و گرما که می تواند به عمر باتری آسیب برساند، جلوگیری شود. حتما تا به حال متوجه شده اید که گوشی شما تا درصد مشخصی سریعتر شارژ می شود. اما پس از آن زمان بیشتری برای شارژ باتری نیاز است.

معمولاً اگر دمای دستگاه از حد معینی بیشتر شود، ممکن است گوشی به طور خودکار شارژ سریع را متوقف کند.

برای درک بهتر، باتری را به عنوان یک اسفنج در نظر بگیرید. وقتی برای اولین بار روی یک اسفنج خشک آب می ریزید، اسفنج به سرعت مایع را جذب می کند. برای باتری، این مرحله شارژ سریع (فاز اول) است. حالا تصور کنید که با همان سرعت اولیه به ریختن آب روی اسفنجی که به طور فزاینده ای خیس می شود، ادامه می دهید. مایع روی سطح اسفنج می چکد و برای جذب در اسفنج اشباع تلاش می کند. این شارژ جذب نشده در باتری می تواند منجر به مشکلاتی شود که به طور بالقوه می تواند به باتری آسیب برساند.

اگر همه چیز به خوبی مدیریت شود، آسیب نادر است. سیستم مدیریت باتری دو فاز به دقت شارژ را کنترل می کند و در فاز دوم سرعت را کاهش می دهد تا به باتری زمان دهد تا شارژ را جذب کند و از بروز مشکل جلوگیری کند. به همین دلیل است که چند درصد اخیر برای شارژ کامل زمان بیشتری نیاز دارد.

سازندگان برای محافظت از باتری ها چه می کنند؟

سازندگان چند کار مهم را برای کمک به محافظت از باتری در برابر گرما انجام می دهند، که علت اصلی آسیب باتری است، چه در شارژ سریع و چه در موارد دیگر:

1. همانطور که خواندید کاهش ولتاژ در فاز دوم شارژ سریع به کاهش حرارت کمک می کند.

2. در فرآیند شارژ سریع از طریق شارژ موازی، باتری به دو سلول هم اندازه تقسیم می شود تا توان ورودی به طور مساوی بین دو قسمت تقسیم شود.

3. افزودن سخت افزار و سیستم خنک کننده به گوشی یکی از راهکارهای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد باتری دستگاه است.

4. برخی از سازندگان ممکن است از فناوری استفاده کنند که در صورت داغ شدن بیش از حد تلفن و باتری، شارژ سریع را متوقف می کند.

در مقاله جامع شارژ سریع گوشی این موارد چیست و چه استانداردهایی دارد؟ توضیح داده شده است.

گنجاندن ویژگی های صرفه جویی در انرژی و استفاده از قطعات و اجزایی که از باتری به طور بهینه استفاده می کنند، به محافظت از باتری کمک می کند. این ترکیب به دوام باتری بیشتر کمک می کند. یعنی نیاز به شارژ کمتری دارد.

علاوه بر این، در بسیاری از گوشی ها، نرم افزار مدیریت باتری و شارژ، چرخه شارژ را به دقت مدیریت می کند. اگر گوشی خود را در شب شارژ می کنید، تلفن های جدید می توانند روال شارژ شما را یاد بگیرند و منتظر بمانند تا آخرین 10 درصد شارژ درست قبل از بیدار شدن شما تمام شود. با این حال، همه ما به عنوان مصرف کنندگان فناوری باید بدانیم که چگونه از باتری گوشی مراقبت کنیم.

در نهایت برای جمع بندی باید مجدداً اشاره کنیم که شارژ سریع به تنهایی نمی تواند به باتری آسیب برساند. گرمای تولید شده عامل اصلی خرابی باتری و کاهش عمر باتری است که اقدامات مختلفی برای کاهش آن انجام شده است.

هر روز شاهد دستگاه های بیشتری هستیم که به شارژ سریع مجهز هستند. حتی رقابت داغی بین شرکت‌ها برای تولید باتری‌هایی با فناوری سریع‌تر برای شارژ سریع وجود دارد. می توانید مطمئن باشید که اگر فناوری شارژ سریع مضر یا مضر بود، شرکت های بزرگ از آن استقبال نمی کردند.