آموزش تغییر اندازه صحیح تصاویر بدون افت کیفیت


اندازه نهایی تصاویر به وضوحی که در تنظیمات انتخاب می کنیم بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر یک عکس 3000 در 4500 پیکسل را با تراکم پیکسلی 300 dpi تنظیم کنیم، با سایز 10 در 15 اینچ چاپ می شود. اما اگر آن را روی 72 dpi قرار دهیم، با سایز 41.6 در 62.5 اینچ چاپ می شود.

به عنوان مثال، حتی اگر اندازه چاپ تغییر کرده است. اما اندازه تصویر (فایل عکس) تغییر نمی کند و فقط پیکسل های موجود سازماندهی می شوند. برای مثال یک بند کشی را در نظر بگیرید. بدون تغییر ترکیب بند و افزودن یا بریدن بخشی از بند کشی می توان آن را کشیده یا جمع کرد.

اندازه عکس را انتخاب کنید

در ابتدا باید بدانید که عکس را برای چه هدفی می خواهید؟ آیا قصد دارید آن را به صورت دیجیتال نگه دارید، آن را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید یا آن را چاپ کنید؟ زیرا با توجه به هدفی که برای عکس تعیین کرده اید، حداکثر تراکم پیکسلی مهم خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید عکس را در یک حساب شبکه اجتماعی آپلود کنید، تنظیمات را روی 72 dpi تنظیم کنید. اما چنین مقداری برای چاپ عکس مناسب نخواهد بود. بنابراین اگر قصد چاپ عکس را دارید، این عدد باید بین 300 تا 350 نقطه در اینچ باشد تا کیفیت خروجی را ببینید.

فراموش نکنید که هر مانیتور و چاپگر تفاوت جزئی در وضوح خواهند داشت. به عنوان مثال، اگر می خواهید عکسی در ابعاد 10 در 8 اینچ چاپ کنید. عکس شما باید 8 x 300 dpi برابر با 2400 پیکسل و 10 x 300 dpi برابر با 3000 پیکسل داشته باشد، یعنی: 3000 x 2400 پیکسل و هر عکس بزرگتر از این ابعاد فقط فضای حافظه را اشغال می کند. حال برویم سراغ پاسخ سوال اول که روش تغییر سایز عکس بدون افت کیفیت چیست؟

تغییر اندازه عکس ها با فتوشاپ

برای تغییر اندازه عکس با فتوشاپ، پس از اجرای فتوشاپ و باز کردن عکس در آن، مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: در نوار منوی بالا سمت چپ، روی Image کلیک کنید تا گزینه های آن باز شود و سپس روی گزینه Image Size کلیک کنید.