پنج شنبه ,۳۰ خرداد ۱۳۹۸
خانه >> آموزش فارکس >> مقالات آموزشی فارکس >> حساب پم چگونه حسابی است و به چه نکاتی در مورد این حساب باید توجه کرد؟
حساب پم

حساب پم چگونه حسابی است و به چه نکاتی در مورد این حساب باید توجه کرد؟

حساب پم چیست؟

در عصر حاضر، سرمایه گذاری تنها به روش های سنتی و قدیمی انجام نمی شود و روش های جدیدی برای این کار ابداع شده است. یکی از این سرمایه گذاری به روش حسب پم می باشد. این روش، روشی با ریسک بسیار کم و سود بسیار بالا می باشد. پم یا PAMM مخفف عبارت Precent Allocation Management Module می باشد . این نوع حساب امکان جدیدی می باشد که به سرعت در حال رشد می باشد و به نوعی سرمایه گذاری در فارکس می باشد. شاید شما تا حدودی در این زمینه مطالبی را شنیده باشید ولی اطلاعات چندانی در این زمینه نداشته باشید. ما در اینجا اطلاعات لازم در این زمینه را به شما می دهیم.

حساب پم

حساب پم برای مدیران این حساب یا تریدرها چه مزایایی دارد؟

هنگامی که شما به عنوان یک معامله گر می توانید معامله هایی با سود بالا انجام دهید اما سرمایه چندانی برای این کار و به دست آوردن سود ندارید، می توانید سرمایه دیگران را مدیریت کنید. با این کار می توانند سود لازم را برای دیگران به دست آورند و درصد از سود آنان را برای خود بردارند.

حساب پم فارکس چه مزایایی برای سرمایه گذاران دارد؟

ممکن است شما سرمایه کافی برای سرمایه گذاری در فارکس را داشته باشید اما دانش کافی برای معامله گری را نداشته باشید، می توانید از دیگر معامله گران که فن معامله گری را بلد هستند کمک بگیرید و از سرمایه گذاری خود شود لازم را ببرید.

میزان سود و زیان در حساب پم با توجه به میزان مبلغ سرمایه گذاری و درصدی که توسط معامله گر مشخص میشود، تعیین می گردد. این روش در اصل یک توافقنامه میان معامله گر و سرمایه گذار است که در نهایت ، میان سرمایه گذاران  با توجه  فعالیت تجاری که توسط صاحب حساب پم انجام شده، تقسیم می شود.

یک تریدر یا  معامله گر برای  افتتاح حساب پم ، باید حداقل میزان سرمایه ای که بروکر یا کارگزار تعیین می کند را دارا باشد. روش کار به این صورت است که سرمایه گذاران باید نتایج معامله هایی که تریدر انجام میدهد و  شرایط لازم را برای سرمایه گذاری را بررسی نموده و در نهایت درباره اینکه می خواهد سرمایه گذاری را انجام دهید یا خیر، تصمیم گیری کند.

همچنین بخوانبد : فارکس چیست و راه کسب درامد از فارکس چگونه است؟

معامله گر کسی است که به عنوان صاحب حساب پم شناخته می شود و معاملات را برای حساب پم انجام می دهد. سرمایه ای که در معاملات استفاده می شود، سرمایه صاحب حساب می باشد. شما به عنوان یک سرمایه گذار، در صورتی که بروکر برای شما چنین امکانی را فراهم کرده باشد، می بایست حدوداً تعیین کنید که میزان زیان چقدر می باشد. شما باید همیشه حساب پم خود را از نظر سود و زیان بررسی نمایید. در صورتی که احساس کردید سرمایه شما در خطر است، باید آن را طبق قوانین و شرایطی که بروکر مقرر کرده، در اولین فرصت برداشت نمایید.

 

حساب پم

 

با توجه به این مثال درمیابیم که از  یک معامله سودی به مبلغ ۱۵۰۰ دلار  بدست آمده است.  در این معامله، سه نفر موفق به سوددهی در معامله و افزایش بالانس حساب، شده اند. همانطور که مشاهده می کنید، تریدر اول موفق به کسب ۲۰ درصد سود شده است. ۲۰ درصد از ۱۵۰۰ دلار برابر با ۳۰۰ دلار است که ۲۰۰ دلار آن سود بوده و ۱۰۰ دلار آن سرمایه ای است که تریدر وارد معامله کرده است. تریدر دوم و سوم نیز به همین ترتیب میزان سود خود را که ۱۸۰ و ۱۲۰ دلار می باشد را از معامله دریافت می کنند. در نهایت میزان سودی که باقی می ماند متعلق به صاحب حساب پم می باشد. طبق محاسبات انجام شده از بالانس ۱۵۰۰ دلاری، ۹۰۰ دلار آن متعلق به صاحب حساب می باشد.

شرکت کنندگان در حساب پم

 • بروکر فارکس
 • معامله گر ها
 • سرمایه گذاران

سه سرمایه گذار به نام های پیتر، پولس و فیلی علاقه مند به سوددهی از طریق حساب پم تجارت فارکس هستند اما آنها زمان کافی برای اختصاص دادن به فعالیت های تجاری را ندارند و یا دانش کافی را برای تجارت فارکس ندارند. از طرفی مارکوس و متیو، مدیران حرفه ای سرمایه هستند که دارای تخصص در تجارت و مدیریت سرمایه های مدیران حساب پم و یا سرمایه گذاران هستند.

اگر شما به عنوان یک سرمایه گذار برای تجارت شخصی خود وارد حساب پم شوید، شرکت تجارت فارکس مارکوس و متیو را به عنوان مدیران سرمایه برای مدیریت سرمایه به شما معرفی می کند. سرمایه گذارانی مانند پیتر، پل و فیل که با مدیریت محدود حساب پم  ثبت نام می کنند را در نظر بگیرید. طی ثبت نام  توافق نامه ای امضا می شود که دلالت بر موافقت سرمایه گذاران برای پذیرش ریسک معاملات حساب پم فارکس می باشد. سرمایه گذاران  با دادن سرمایه خود به مدیر سرمایه ، از سرمایه خود برای تجارت فارکس از سبک تجاری و استراتژی مدیر سرمایه استفاده می کنند.

فرض کنید که هر سه سرمایه گذار مارکوس را برای مدیریت سرمایه حساب پم انتخاب شده اند تا سهم خود را برای تجارت فارکس مدیریت کنند، مارکوس از این معامله ۱۰ درصد سود  را به عنوان سود خود بر میدارد. سهم هر سرمایه گذار و مدیر سرمایه در معامله به صورت زیر می باشد:

حساب پم

در این معامله مجموعاً ۱۵۰۰۰ دلار سرمایه گذاری شده است و درصد سهم  هر یک از سرمایه گذاران در معامله نسبت به کل حساب پم ، به صورت زیر می باشد:

سرمایه گذارمیزان سرمایهدرصد سهم
پال۴۰۰۰ دلار۲۶٫۶۷ درصد
پیتر۳۵۰۰ دلار۲۳٫۳۳ درصد
فیل۲۵۰۰ دلار۱۶٫۶۷ درصد
مارکوس۵۰۰۰ دلار۳۳٫۳۳ درصد
مجموع سرمایه گذاری۱۵۰۰۰ دلار

نکته قابل توجه این است که کل مجموع سرمایه گذاری در معاملات همیشه ۱ یا ۱۰۰٪  است.

فرض کنید یک معامله تجاری یک ماه طول می کشد و مارکوس به عنوان مدیر سرمایه در معامله ۳۰ درصد از سهم خود را در این معامله قرار می دهد. با این حساب در حال حاضر سرمایه مارکوس برابر با ۱۹،۵۰۰ دلار می باشد که ۱۵،۰۰۰ دلار + ۳۰ درصد سهم مارکوس یا ۴۵۰۰ دلار که برابر با ۱۹٫۵۰۰ دلار می باشد.

همچنین بخوانبد : معرفی بروکر فارکس تایم (ForexTime – FXTM)

مارکوس ۱۰٪ یا ۴۵۰ دلار را به عنوان سود دریافت می کند. سود باقیمانده از ۴۰۵۰ دلار میان تمام سرمایه گذاران بر اساس آنچه که هر یک از آنها در کل معامله سرمایه گذاری کرده اند، توزیع می شود:

سرمایه گذارمیزان سوددرصد سهم
پال۱٫۰۸۰ دلار۲۶٫۶۷* ۴۰۵۰ دلار
پیتر۹۴۵ دلار۲۳٫۳۳ * ۴۰۵۰ دلار
فیل۶۷۵ دلار۱۶٫۶۷ * ۴۰۵۰ دلار
مارکوس۱٫۳۵۰ دلار۳۳٫۳۳ * ۴۰۵۰ دلار
مجموع سود۱۹٫۰۵۰ دلار

فرض کنید که با اولویت بندی ستاره ای بازدهی از این معامله ۳۰٪ باشد. هر سه سرمایه گذار تصمیم می گیرند مارکوس را برای معامله های بعدی انتخاب کنند. پولس و پیتر سرمایه خود را با مقدار اصلی و سرمایه بازگشتی، سرمایه گذاری می کنند، در حالی که فیل پول خود را از دست می دهد و تنها سرمایه اصلی خود را که ۲۵۰۰ دلار است، سرمایه گذاری می کند. پیتر نیز به عنوان دوست پایک به این سرمایه گذاری می پیوندد و سرمایه ای به ارزش ۲۶۲۵ دلار را وارد کار می کند. یکی دیگر از سرمایه گذاران جدید به نام پام در حساب پم ثبت نام کرده و مارکوس را به عنوان مدیر سرمایه خود انتخاب می کند. میزان سرمایه پام ۱۰۰۰ دلار  می باشد که آن را در این معامله سرمایه گذاری می کند. در نتیجه کل سهام تجاری مارکوس اکنون  ۲۲،۰۰۰ دلار می باشد. سهم هر سرمایه گذار در این معامله به صورت زیر می باشد:

سرمایه گذاردرصد سهم
پال۲۳٫۰۹درصد
پیتر۲۰٫۲۰ درصد
فیل۱۱٫۳۶درصد
پایک۱۱٫۳۹ درصد
پام۴٫۵۵ درصد
مارکوس۱۵ درصد
مجموع سرمایه گذاری۲۲٫۰۰۰ دلار

 

مارکوس ۱۵٪ سرمایه بازگشتی در طول این معامله به دست می آورد که طبق محاسبات زیر به دست می آید:

۱۵٪ * ۲۲،۰۰۰ دلار = ۳،۳۰۰ دلار

و ۱۰٪  که برابر با ۳۳۰ دلار می باشد را به عنوان سود خود دریافت می کند. سود باقیمانده از ۲۹۷۰ دلار میان سرمایه گذاران به ازای مقدار سهم آنها تقسیم خواهد شد:

سرمایه گذارمیزان سوددرصد سهم
پال۶۸۵٫۸۰ دلار۲۳٫۰۹ * ۲٫۹۷۰ دلار
پیتر۶۰۰٫۰۸ دلار۲۰٫۲۰ * ۲٫۹۷۰ دلار
فیل۳۳۷٫۵۰ دلار۱۱٫۳۶* ۲٫۹۷۰ دلار
پایک۳۵۴٫۳۸ دلار۱۱٫۳۹ * ۲٫۹۷۰ دلار
پام۱۳۵٫۰۰ دلار۴٫۵۵ * ۲٫۹۷۰ دلار
مارکوس۸۵۷٫۲۵ دلار۱۵ * ۲٫۹۷۰ دلار
مجموع سود۲۴٫۹۷۰ دلار

مجموع سود بدست آمده در حساب پم  برابر با ۲۴،۹۷۰ دلار می باشد.

مزایای یک حساب پم

 1. بروکر یا کارگزار پم یک ناظر کاملاً مستقل است که تعهدات میان مدیر و سرمایه گذار حساب پم را نظارت کرده و ضمانت می کند که آنها به تعهدات خویش عمل کنند.
 2. معماله گرانی که می توانند سود بالایی را کسب کنند، می توانند از سرمایه خود و دیگران برای معامله و کسب سود استفاده کنند.
 3. سرمایه حساب پم را تنها سرمایه گذاران آن می توانند بردارند و یک معامله گر نمی تواند این سرمایه را از حساب سرمایه گذاران برداشت کند.
 4. بروکر یا همان کارگزار نحوه عملکرد یک حساب پم را نظارت و بررسی نموده و در نهایت این عملکرد را در قالب یک نمودار به سرمایه گذار نشان می دهد. علاوه بر این عملکرد سرمایه گذاران را رتبه بندی می نماید. این کار باعث می شود که سرمایه گذاران بر اساس این نمودارها، حساب مورد نظر خود را انتخاب کنند. با توجه به این نمودار سرمایه گذاران متوجه می شوند که روی چه حسابی باید سرمایه گذاری کنند و حسابی که سرمایه آن کم باشد ارزش سرمایه گذاری ندارد.
 5. سرمایه گذاران می توانند همزمان در یک یا چند حساب پم سرمایه گذاری لازم را انجام دهند.
 6. یک مدیر پم هم بر سرمایه خود و هم بر سرمایه دیگران ریسک می کند. یکی از مزایای کارگزاران فارکس در این است که شما می توانید موجودی و میزان سرمایه یک حساب پم را ببینید.
 7. یکی از ویژگی های حساب پم این است که سرمایه گذاری برای کاهش ریسک سرمایه گذاری، می تواند سرمایه خود را میان چند حساب تقسیم و سرمایه گذاری کند.

معایب یک حساب پم

این روش سرمایه گذاری تنها یک عیب دارد و آن این است که در سرمایه گذاری به روش حساب های پم، یک سرمایه گذار به هیچ عنوان به استراتژی، روش های بکار گرفته شده و تاکتیک های مورد استفاده یک معامله گر را نمی تواند بداند.

حساب پم چیست

 

چگونه برترین حساب پم را انتخاب کنیم؟

معیارهای بسیاری برای بررسی یک حساب پم از نظر برتری وجود دارد که در ادامه تک تک آنها را بررسی خواهیم نمود.

 • مدت زمان فعالیت یک حساب پم چقدر است؟

در وهله اول باید مدت فعالیت یک حساب پم را بررسی کنیم. چرا باید فعالیت یک حساب را مد نظر داشته باشیم؟ میزان سوددهی یک حساب شرط و ملاک مناسبی نیست؟ در جواب چنین سوالی باید گفت خیر و به دو دلیل باید مدت زمان فعالیت یک حساب را مد نظر داشته باشیم:

 1. باید حساب هایی که به صورت اتفاقی یا به قولی شانسی توانسته اند موفق به سوددهی شوند را فاکتور بگیریم چون چنین حساب هایی که به این صورت بالا می روند پس از مدتی دچار شکست می شوند.
 2. یک حساب فعال که توانسته برای مدتی طولانی در بازار پایدار باقی بماند، مسلماً دانش کافی و قوی را برای تجزیه و تحلیل بازار دارد. به عنوان مثال براساس تجربه به دست آمده توصیه می شود، حسابهایی که ۶ ماه و کمتر مدت فعالیتشان می باشد را به هیچ عنوان انتخاب نشود. هرچند حساب های قدیمی از این قضیه مستثنی می باشند و باید حساب های بسیار قبلتر که سوددهی خوبی داشته اند را بررسی نمود.

همچنین بخوانید: در فارکس با ارزها بیشتر آشنا شوید

 • بیشترین میزان افت سرمایه در یک حساب پم چقدر است؟

در نظر بگیرید که شما صد هزار دلار سرمایه دارید. پنجاه هزار دلار از این صد دلار را به هر نحوی از دست می دهید. خب حال محاسبه کنید که شما چند درصد از سرمایه شما را از دست رفته؟ کاملاً واضح است که پنجاه درصد آن  از دست رفته است. شما الان کاملاً ساده متوجه جریان افت سرمایه شدید. این دقیقاً همان چیزی است که معامله گر به آن افت سرمایه می گوید. افت سرمایه یا Drawdown که به صورت مخفف DD نیز به آن گفته می شود، میزان کاهش سرمایه شما که از انجام برخی معاملات موفق و ناموفق، حاصل می شود.

میزان افت سرمایه از اختلاف میان سطوح سرمایه یعنی پیش از ضرر و پس از ضرر حاصل می شود و معامله گر آن را به صورت درصدی آن را محاسبه می نماید. در این محاسبات تمامی معاملات چه دارای سود و چه دارای ضرر آورده می شوند.

پس از فاکتور گرفتن حساب ها بر اساس مدت زمان فعالیت آنها، باید حساب های به دست آمده را بر اساس میزان افت سرمایه جدا نمود. با این کار میزان ریسک در سرمایه گذاری را به دست خواهید آورد. بر اساس  تجربه حاصله، حساب پم که میزان افت سرمایه آن کمتر از چهل درصد می باشد، برای سرمایه گذاری مناسب است.

 • میزان سودهی یک حساب پم چقدر است؟

شما پی از بررسی مدت فعالیت و افت سرمایه یک حساب پم می توانید میزان سوددهی آن را بررسی نمایید. چه بسا حساب هایی بوده اند که در روزها، هفته ها و ماه های اول بهترین سوددهی را داشته اما این سوددهی طولی نمی کشد که تبدیل به شکست می شود. بنابراین حتماً حساب هایی را انتخاب کنید که میزان افت آنها نسبت به سوددهی ۱ به ۳ باشد. یعنی اگر به میزان ۳ درصد سود کرده، افت ۱ درصدی ایرادی ندارد و تا حدودی طبیعی است. به عنوان مثال حسابی که میزان افت سرمایه آن ۵ درصد و سوددهی آن ۱۵ درصد می باشد، جزو حسابهایی است که ارزش سرمایه گذاری را دارد.

 • میزان سرمایهصاحب حساب پم چقدر است؟

علاوه بر نکات گفته شد، شما هنگام انتخاب حساب، باید به میزان موجودی حساب پم دقت کنید. کاملاً واضح است که هر چقدر میزان موجودی در یک حساب بیشتر ، ریسک انجام معامله نیز کمتر می باشد. حتماً به این نکته دقت کنید که میزان سرمایه در یک حساب به هیچ عنوان ، نباید ۱۰ درصد کمتر از موجودی باشد.

 • میزان سرمایه سرمایه گذاران چقدر است؟

نکته ای که در پس این مسئله قرار دارد این است که در یک حساب هر چقدر میزان سرمایه گذاری بیشتر باشد، نشاندهنده میزان قابل اعتماد بودن حساب است.

 • کارگزارهایی که حساب های پم را پیگیری می کنند؟

در نهایت کارگزار فارکسی است  که حساب پم شما را پیگیری و پشتیبانی می کند . حتماً از بروکرها و کارگزاران قدیمی و قابل اطمینان استفاده کنید.

 

ما به شما سرمایه گذاری در بروکر فارکس تایم را پیشنهاد میکنیم ولی در انتخاب مدیرهای سرمایه گذاری دقت لازم را به عمل بیاورید تا متحمل ضرر نشوید.

برای مشاوره جهت سرمایه گذاری در بازار فارکس به آیدی تلگرام chibekharidir پیام دهید، قطعا با انتخاب بهترین مدیر سرمایه گذاری سود شما از سرمایه گذاری در بانک ها بیشتر خواهد بود.

 

نکته خیلی مهم :

معامله در بازار Forex با ریسک بالایی همراه است و ممکن است برای همه ی سرمایه گذاران مناسب نباشد، چرا که امکان دارد تمام سرمایه ی خود را از دست بدهید. تمام اطلاعات موجود در وب سایت magicnews.ir تنها به منظور اطلاع رسانی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *